Рубай дрова – забудь про газ

1436428417_dsc01630

Комунальні підприємства Кременчука відмовляються від опалення своїх виробничих приміщень природнім газом. Альтернативою стали котли на твердому паливі. Вдалось і грошей зекономити, і проблему утилізації сухостою вирішити.

Із 1 липня Україна призупинила транспортування газу з території Російської Федерації для потреб споживачів. Призупинення Україною імпорту російського газу не вплине на підготовку до опалювального сезону в країні, – запевняють у Міністерстві енергетики і вугільної промисловості. Проте цим запевнянням мало вірять на місцях і вже підшукують, чим замінити газ. Не виняток – і кременчуцькі комунальні підприємства, які впроваджують альтернативні методи опалення. Цього тижня «КП» вивчала, як кременчуцькі комунальники вже економлять та надалі збираються економити на енергоресурсах.

Через 3 місяці котел почав заробляти гроші
Котел на твердому паливі (дровах) на КП «Спецкомбінат ритуальних послуг» встановили на початку минулого опалювального сезону.
– Питанням енергозбереження почали займатися ще з минулого року. Для нас прикладом стали наші сусіди – КАТП- 1628, де подібний котел змонтували раніше. Тож і ми провели необхідні розрахунки і вирішили спочатку встановили твердопаливний котел для опалення адміністративної будівлі. Брали котел невеликої потужності. Планували: якщо обладнання добре себе зарекомендує, та в 2015 р. встановимо ще один котел, – розповів «Панорамі» директор КП «Спецкомбінат ритуальних послуг» Дмитро Леошко.
Тож в опалювальний сезон 2013-2014 рр. адмінбудівлю комбінату вже опалювали без газу. Керівник комунального підприємства говорить, що окупився котел за 3 місяці. А далі почав заробляти гроші. Для порівняння: якщо позаминулого сезону і раніше підприємство перераховувало за опалення ПАТ «Полтаваобленерго» до 100 тис. грн, то тепер цих витрат немає. Як немає проблем із паливом.
– В нас на обслуговуванні перебуває 18 кладовищ, тож палива вистачає. Є сухі дерева, які треба зносити. А іноді кременчужани садять дерева біля могил родичів, а вони, виростаючи, починають руйнувати надгробки чи огорожі. Їх теж просять зрізати. І ми ці дерева та гілки не викидаємо, а використовуємо для опалення, – розповідає Дмитро Леошко.
Також він говорить, що в планах – встановлення на цьому комунальному підприємстві ще другого подібного котла, який вже буде опалювати виробничі приміщення, аби повністю відмовитись від централізованого теплопостачання.

І самі з теплом, і сусідам готові допомогти
Піонером у Кременчуці серед комунальних підприємств, які почали відмовлятися від природного газу і стали переходити на опалення дровами, було Кременчуцьке комунальне автотранспортне підприємство 1628. Тут роботи зі встановлення твердопаливного котла розпочались ще декілька років тому. Спочатку в планах було збудувати котельню на дровах на декілька підприємств (поряд із КАТП-1628 розташовані КП «Спецкомбінат ритуальних послуг», база комунального підприємства «Благоустрій Кременчука», КП «Кременчуцьке підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»). Проте виникли непорозуміння у фінансових питаннях, і на КАТП-1628 вирішили будувати котельню на альтернативному паливі для власних потреб. Гроші отримали з обласного бюджету
– Котел ще не введений в експлуатацію. Але всі необхідні випробування пройшли. Минулої зими вже перевіряли, наразі йде процес оформлення документів. Тож наступної зими розраховуємо лише на цей котел. До нього підключені всі приміщення підприємства: й адміністративні, й виробничі, – розповів головний економіст КАТП-1628 Артем Тимошенко.
Як зазначає економіст, від введення в дію котельні на твердому паливі на комунальному підприємстві багато очікують.
– По-перше, опалення дровами дешевше, ніж опалення природним газом. По-друге, ми для опалення використовуватимемо матеріал, який викидають на смітник. Це і дошки, що несуть кременчужани, і гілки, що залишаються після розпилювання дерев «Благоустроєм Кременчука». Все це безкоштовно, – розповідає Артем Тимошенко.
До того ж, нагадує він, тепер підприємству не потрібно сплачувати екологічний податок за утилізацію на звалищі відходів деревини.
– Тож знімаємо фінансове навантаження з нашого комунального підприємства. А ще створюємо додаткові місця: беремо 5 працівників – машиністів котельні. Вони взимку займатимуться процесом опалення, а влітку заготовлятимуть дрова, – зазначає головний економіст КАТП-1628.
Ще на підприємстві демонструють ноу-хау, яке створили тут спеціально для нової твердопаливної котельні. Це колун – електрична система, яка дозволяє розрубувати величезні пеньки. У планах – зробити міні-пресувальну лінію з виготовлення пелет для опалення котла.
Артем Ткаченко зазначає, що вони ефективніші для опалення твердопаливного котла. Тим більше взимку, коли кременчужани масово викидають на смітник новорічні ялинки, їх якраз можна пустити на переробку. Проте це – у перспективах, бо нинішня економічна ситуація на підприємстві не дозволяє втілити у життя ці плани.
Крім того, в перспективі, якщо тепла для власних потреб буде вистачати і буде надлишок, пропонувати сусідам опалюватися з котельні КАТП-1628. Пан Тимошенко зазначає, що розцінки за гігакалорії будуть дешевші, ніж в енергетиків.
Відмовитися від послуг монополіста
Зважаючи на конфлікт, що загострився останнім часом між ПАТ «Полтаваобленерго» і комунальними підприємствами Кременчука, на КП «Кременчукводоканал» хочуть відмовитися від централізованого опалення. Про це «КП» розповів заступник головного інженера КП «Кременчукводоканал» Юрій Костюк.
Першою ластівкою альтернативного опалення на водоканалі став котел на твердому паливі, встановлений нещодавно на водоочисній станції у Вільній Терешківці. Гроші на обладнання виділили з міського бюджету.
– Однозначно твердопаливні котли на сьогоднішній день вигідніші, бо є найекономічнішими для опалення будівель. Щодо котла, який ми встановили, то він пройшов випробування і готовий до експлуатації. І наступного опалювального сезону будемо відмовлятися від централізованого опалення, – зазначає Юрій Костюк.
Він говорить, що в планах є поставити котли і для опалення приміщень на території самого КП «Кременчукводоканал». Проте все упирається у фінансові питання.
– Хочеться дуже швидко встановити, бо економія відчутна, – говорить фахівець.

Торік КАТП-1628 заплатило за опалення ПАТ «Полтаваобленерго» 500 тис. грн. Котел на твердому паливі обійшовся в 1,2 млн грн. За 3 роки планують окупити його встановлення.

Енергоощадні лампи – вимога часу
Окрім того, що на кременчуцьких комунальних підприємствах міркують, як заощадити на опаленні, тут впроваджують і світлоекономію.
Так, на КАТП-1628 ще 4 роки тому замінили всі лампочки освітлення на енергоощадні.
Нещодавно невеличкий енергоаудит провели і на КП «Спецкомбінат ритуальних послуг», – розповів керівник цього комунального підприємства Дмитро Леошко. Результати були невтішні, бо лампочки старого зразка використовують чимало електроенергії. Тож негайно знайшли постачальників і закупили за оптовими цінами світлодіодних лампочок на 11 тис. грн. Зекономили 40% на закупці, а тепер планують в 5 разі векономити на електроенергії.
– Як говорять фахівці, маємо окупити ці лампочки за 3-4 місяці. А служать вони 50 тис. годин. Також в планах – обладнати фотоелементами, які реагують на рух, місця загального користування: коридори, туалети, виробничі. Це теж додаткова економія, – говорить Дмитро Леошко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто