Отакі реформи

1433405397_dscf4260

В результаті адміністративно-територіальної реформи до Кременчука може приєднатись більша частина сіл Кременчуцького району. За словами керівництва держави, приєднання має відбуватися добровільно, але в селах до цього наразі ставляться досить негативно і пропонують інші варіанти укрупнення громад.

Підготовка до адміністративно-територіальної реформи на Полтавщині вже розпочалась. Найбільш активними у цьому плані є сільські громади. Майже в усіх селах вже відбулися збори мешканців стосовно перспектив об’єднання з іншими населеними пунктами. Адже реформа передбачає, що мінімальна кількість громади як адміністративної одиниці мусить становити не менше 5 тис. осіб. Тож селяни, здебільшого з невеликих сіл, виказують свої симпатії – до якого населеного пункту хотіли б приєднатися. Думкою сільських громад наразі цікавляться в Полтавській облдержадміністрації.
– Сьогодні пропонуються 2 варіанти територіальної реформи. Перший – сільські громади входять до складу об’єднаної громади м. Кременчука, другий – об’єднуються між собою, – зазначає Юрій Жмак, фахівець з великим досвідом управління сільською громадою, з 1981 по 2006 рр. він був сільським головою с. Червона Знам’янка Кременчуцького району. – У селах вже були збори громад – Майбородівка, наскільки мені відомо, хоче приєднатися до Червоної Знам’янки, в Омельнику взагалі створена ініціативна група, яка хоче приєднати до своєї громади всі прилеглі села – Потоки, Демидівку, Бондарі.
Між тим, варіант об’єднання з Кременчуком у селах взагалі наразі не розглядають.
Юрій Жмак пояснює це тим, що люди просто бояться втратити свої землі: «Йде маніпуляція – селянам кажуть: коли ви підете до міста, у вас заберуть землю. Їм ніхто не розповідає про переваги, які будуть в місті – більше фінансування, більший бюджет, можливість вирішити проблеми доріг, об’єктів соціальної інфраструктури. Наприклад, у Піщаному можна було б відремонтувати ту ж саму дорогу».
Активіст вважає, що великий мінус у цій справі – відсутність координаційного центру при Кременчуцькій райдержадміністрації, який взяв би на себе переговорний процес і, головне, відсутність контакту з самим містом, котре мало б бути зацікавлене у приєднанні до нього сіл.

Кременчук ще розмірковує
Кременчук, дійсно, поки що пасе задніх у підготовці до адміністративно-територіальної реформи. До сільських громад з ініціативою приєднання місто не виходить. Єдине зрушення за останній час – минулого тижня перший заступник міського голови Віктор Калашник був запрошений на нараду до губернатора Полтавщини саме з питань реформи у містах обласного значення. Перший віце-мер Кременчука повіз до області свої пропозиції щодо територіальних змін. Вони не нові, за основу взято Генеральний план Кременчука, затверджений у 2008 р. Цей Генплан передбачає, що місто має гарні перспективи для розвитку в разі приєднання до його меж кількох прилеглих сіл.
– Розробники Генплану (Інститут «Дніпромісто» – авт.) наголошували, що приєднання дуже вигідне для Кременчука, а через деякий час стане необхідністю, бо вже сьогодні місто вичерпало свої можливості для розширення житлово-соціальної сфери (ми зводимо будинки на залишках міської землі), і сповільнила гостроту цієї проблеми тільки криза в державі. Якби ми зберегли темпи будівництва, які мали раніше, то вже зараз задихалися б від нестачі територій. Тому об’єднання з сільськими громадами рано чи пізно відбудеться, – висловлює думку секретар Кременчуцької міської ради Василь Івко.
За його словами, наразі міськвиконком підготував і направив листи до кількох керівників сіл, щоб дізнатись думку сільських громад стосовно приєднання до Кременчука.

Спочатку – добровільно, потім – примусово
Головний принцип реформи, як заявляє керівництво держави, всі об’єднання громад мусять бути добровільними. Думкою громадян в області, звісно, цікавляться, але свої варіанти висувають, і не виключено, що саме вони й будуть затверджені.
– Область виставила свій проект, згідно з яким, Кременчуцький район розділяється на 4 зони. Одна з них – Пришибська, що пролягає до Комсомольська. До неї відходять с. Дмитрівка, Пришиб, Кобелячок, Келеберда і Салівка. Село Бондарі запропоновано приєднати до Галещини, с. Максимівка – до Градизька. Всі інші села правого берега Дніпра – Білецьківка, Кам’яні Потоки, та лівого – Піщане, Червона Знам’янка, Майбородівка, Недогарки, Ялинці, Демидівка, Омельник, Рокитне – все це приєднується до Кременчука. Такий проект йде з області, – говорить Юрій Жмак.

Юрій Жмак: «Одна велика проблема – людям не розповідають, що стоїть за цією реформою й об’єднанням: починаючи від бюджетних питань і завершуючи питаннями статусу, пільг, землі».

Адміністративна реформа до виборів -2015 – це нереально
Як зазначалось раніше, адміністративно-територіальна реформа в Україні може відбутися до чергових місцевих виборів, запланованих на осінь цього року. Однак є великі сумніви, що це станеться так швидко.
Вже й у Верховній Раді говорять про можливість відкладення адміністративної реформи та проведення місцевих виборів зі скороченим терміном скликання – 2 чи 3 роки. За цей період і було б реальним здійснити адміністративно-територіальні зміни. «Це такий обсяг робіт, що його не осягнути навіть тій людині, яка працює в органах місцевого самоврядування», – висловлює думку екс-голова с. Червоної Знам’янки Юрій Жмак.

У результаті адмінреформи замість Кременчуцької районної державної адміністрації можуть бути створено Піщанську, Омельницьку, Кременчуцьку (з приєднаними селами) громади, а всі разом вони входитимуть у Кременчуцький повіт.Загалом на Полтавщині пропонують утворити чотири повіти – Кременчуцький, Полтавський, Лубенський та Миргородський.

Залишити відповідь