Кінотеатр «Дніпро» трансформувався

VD8A9915

Бельгійці та кременчужани разом працювали над створенням простору вільного спілкування творчих людей.з 10 по 12 липня в Кременчуці вперше пройшов міжнародний фестиваль урбаністичної культури «Transformersss». Захід об’єднав іноземні та місцеві урбаністичні ініціативи навколо створення креативних публічних просторів у місті. До роботи у проектах залучили міжнародних та місцевих митців, урбаністів та науковців. Метою проекту було перетворити покинуті та забуті об’єкти на сталі майданчики для культурної, мистецької та соціальної взаємодії між мешканцями. Проект відбувся за підтримки Європейської комісії в рамках проекту «Еразму плюс».

VD8A9731VD8A9737

Пропрацювавши чотири дні – з 8 по 12 липня, молодь перетворила занедбаний кінотеатр «Дніпро» на тепле привітне місце, де відтепер зможуть зібратися і поспілкуватися творчі люди. «Ми вивезли звідси 100 мішків сміття та всякого іншого непотребу», – ділиться враженнями Ірина Каць, одна з організаторів фестивалю, одна з членів ГО «Культурний діалог». Стільці, лавки, картини, платівки, книги, свічки – саме такий вигляд має наразі кінотеатр «Дніпро» всередині. Цілком природним здається те, що будівля не відреставрована повністю, деінде залишилася оголена цегла, другий поверх – у розвалинах. Адже це місце для неформального спілкування, вуличної культури, для неформальних тусівок. І тому будівля з напівоблізлими стінами найбільше відображає ідею свободи молодіжної культури.

VD8A9736VD8A9911

Київський художник Єжи Коноп’є разом із волонтерами працював над покинутим фонтаном. Митець говорить, що вирішив створити скульптуру у вигляді багаття, оскільки вважає, що це символізує зміну стихій та зміну епох – вода змінюється вогнем. Під «полум’ям» із арматури він зробив місце для справжнього багаття. Відтепер тут можна зібратися біля вогнища та посмажити, наприклад, маршмелоу, як це робив Єжи Коноп’є. Художник частував незвичними для українців ласощами усіх бажаючих.

VD8A9723VD8A9936

Безхатченка Григорія, котрий мешкав у покинутому кінотеатрі, вирішили залишити: «Тепер у нас є сторож!», – посміхаються активісти. Чоловік радий змінам, котрі відбулися в його помешканні. «Раніше я тут на землі спав, а тепер у мене з’явилося ліжко», – мліє він від уваги, котру приділяють чоловікові активісти, і додає, що буде лише радий, якщо поруч проходитимуть усілякі концерти та мистецькі заходи. «Нехай соціалізується», – посміхається Ірина Каць.

VD8A9921VD8A9932

Бельгійські волонтери Джордж та Роза – вперше в Україні. Гості Кременчука говорять, що наші люди дуже відкриті. «Я думала, що тут люди холодні, але бачу, що вони теплі та привітні», – додає Роза. «Вони дуже дивуються, коли бачать мене, багато хто – через мою зачіску, – розповідає Джордж і, посміхаючись, показує на дреди. – Ми живемо у великому місті і нас не дивують іноземці, бо в нас є квартали для іммігрантів».
Взагалі менталітет у мешканців Кременчука дещо інший, ніж у бельгійців, так само, як і спосіб життя. Проте Джордж говорить, що знайшов у нашому місті багато друзів і обов’язково повернеться сюди. Хлопець розповідає, що в Брюсселі близько 350 тис. км² стоять пусткою і водночас на вулицях міста багато безхатченків. Джорджа приваблює можливість зробити ці місця доступними для громади.
Однією з найбільш дивних рис у нашій країні Джордж вважає надзвичайно старі автівки і манеру водіїв їздити, наче вони божевільні. А ось українська мова Джорджу сподобалася . “Вона схожа на італійську,” – говорить хлопець. Вегітаріанка Роза ж говорить, що її дивує українська кухня.

Волонтери бельгійської організації «Тустанд» та київські урбан-куратори вже мають великий досвід у перетворенні покинутих будівель на місця молодіжної взаємодії. Кременчужанам вони радять придивитися в першу чергу до альтанки в парку І. Котлова.

VD8A9939

Члени ГО «Велосипедист» влаштували показові виступи 12 липня та дозволили випробувати памп-трек бельгійським волонтерам.

Кременчуцькі волонтери 12 липня вирішили навчити європейців готувати вареники з капустою та картоплею. Приготували їх просто на місці, на невеличкій електроплитці.

Запальними ритмами настрій публіки підтримував Максим Новіков (DJ Zveroboy).

Фото: Артем Нетесаний

Текст: Дмитро Малишко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто