Кому дають адвоката від держави?

1437034359_kartinka

В Україні стартував широкомасштабний соціальний проект Мін’юсту та Координаційного центру з надання вторинної правової допомоги. В рамках проекту з 1 липня на Полтавщині вже працюють 4 центри безкоштовної правової допомоги. Є такий центр і в Кременчуці. Хто має право на безкоштовного адвоката, дізнавалась «КП».

У Міністерстві юстиції звітують: за 10 днів роботи Центрів надання вторинної правової допомоги (НВПД) їхніми послугами скористалися 1800 українців.
Як роз’яснює перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова, до центрів можуть звертатися всі соціально незахищені верстви населення: пенсіонери, інваліди, учасники АТО, сім’ї загиблих воїнів, діти-сироти та малозабезпечені громадяни.
– Фактично після початку реалізації цього проекту, Міністерство юстиції стало адвокатом кожного громадянина, навіть у справах проти держави, – зазначила перший заступник міністра.
Вже склали і статистику: найчастіше громадяни звертаються з питаннями соціального забезпечення (17%), житловими (14%), а також із земельними та спадковими проблемами. При цьому частка адміністративних справ становить усього 3% від загальної кількості звернень.

Один центр – на 2 міста і 5 районів
Загалом у центрах НВПД наразі працюють близько 5 тис. адвокатів, які були відібрані на відкритому конкурсі. Вони вже допомагають нашим громадянам у кримінальних, цивільних та адміністративних справах.
На Полтавщині з 1 липня запрацювали 4 центри безкоштовної правової допомоги. Два з них – в обласному центрі, один – у Лубнах, а ще один – у нашому місті. Під юрисдикцію центру, створеного в Кременчуці, підпадають, власне, сам Кременчук, Комсомольськ, Кременчуцький, Кобеляцький, Козельщинський, Семенівський та Глобинський райони, – розповів «КП» керівник місцевого Центру надання вторинної правової допомоги Вадим Проценко.

Держава виділила гроші на адвокатів
Варто розрізняти, що означають такі поняття, як первинна і вторинна правова допомога.
– Право на безкоштовну первинну правову допомогу мають всі громадяни у визначених законом випадках, як це встановлено у ст. 59 Конституції України. Її надають органи місцевого самоврядування, виконавчої влади, громадські організації в межах своїх законних повноважень, – розповів Вадим Проценко.
Безкоштовно на вторинну правову допомогу може розраховувати обмежене коло осіб. Таких категорій – 14 (повний перелік дивіться нижче – авт.).
– Вторинна правова допомога надається по кримінальним, цивільним та адміністративним справам. Щодо кримінальних справ, то право на вторинну правову допомогу мають громадяни України, до яких застосовано адміністративний арешт, вже висунуто обвинувачення. І з 1 січня таку допомогу надають регіональні центри безкоштовної правової допомоги, які створені на рівні областей та Києва, – зазначив керівник новоутвореного центру.
Надають безкоштовну правову допомогу адвокати, які пройшли спеціальний конкурсний відбір.
– Із 1 січня 2013 р. з адвокатами, які пройшли конкурсний відбір, держава укладає договори. І якщо людина у кримінальній справі користується послугами такого адвоката, то йому відшкодовується гонорар за рахунок державного бюджету. Таким чином Україна виконує свої зобов’язання перед Радою Європи, доводить, що є правовою державою. Тепер ми рухаємось у напрямку надання безкоштовної правової допомоги по цивільним та адміністративним справам, – нагадав Вадим Проценко.

Безкоштовна не означає неякісна
Вадим Проценко пояснив механізм звернення до місцевого Центру надання вторинної правової допомоги.
– Коли громадяни звертаються до місцевого центру, то фахівці мають переконатися, що це їх клієнт. По-перше, це має бути справа цивільна чи адміністративна. По-друге, громадянин повинен пред’явити документи, що він має право на отримання такої правової допомоги. Далі складається письмовий висновок. Робота адвокатів, які надалі займатимуться вашою справою, відшкодовується з держбюджету, і для цього мають бути підстави. Укладається угода між центром та адвокатом, який починає працювати з будь-якої стадії справи. Та в більшості випадків, звісно, справи вестимуться зі стадії подання заяви. Ведення справ може завершитися і представництвом громадянина у найвищій судовій інстанції, – пояснює Вадим Проценко.
Водночас керівник центру НВПД у Кременчуці наголошує: допомога надаватиметься повноцінно та якісно, бо адвокат отримує за це кошти.
– Треба сказати, що є доволі жорстка конкуренція. Ті адвокати, з якими укладатиметься договір, пройшли серйозний відбір. Починаючи з 2012 р., в Україні пройшло 7 конкурсів адвокатів, і ще будуть нові конкурси. Також існує і система контролю якості роботи адвоката.

Центр НВПД поруч
Поки що Центр надання вторинної правової допомоги у Кременчуці розташовується за адресою: вул. Київська, 32 (в тій же будівлі, де і КП «Кременчукліфт» – авт.). Кременчужан тут приймають з 9.00 до 18.00 у робочі дні. Дістатися з центру міста можна тролейбусом № 1, а також маршрутками №№ 16 або 30. Тел.. ?????
Проте установа може змінити адресу. Є пропозиція розмістити її на вул. Жовтневій, де наразі знаходиться Реєстраційна служба міського управління юстиції. Таку пропозицію висунув на останній сесії депутат Кременчуцької міської ради Дмитро Кравченко, питання зараз розглядається.

Категорії громадян, що мають право на безкоштовну вторинну правову допомогу (ст. 14 ЗУ «Про безкоштовну правову допомогу»):
– малозабезпечені (якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий за суму прожиткового мінімуму);
– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
– біженці або особи, які потребують тимчасового захисту;
– ветерани війни, учасники бойових дій (в тому числі учасники АТО);
– члени сімей загиблих учасників бойових дій;
– інші громадяни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто