Комуналка по-новому. Що чекає українців в наступному році і як зміняться тарифи?

Україна стоїть на порозі створення ринку енергоефективності, який, як упевнені експерти, дозволить провести масштабну термомодернізацію житла і дати поштовх у питаннях економії енергоносіїв та прозорості тарифоутворення.

28_main

Питання створення “Фонду енергоефективності” вже давно назріло в Україні і кілька місяців тому віце-прем’єр Геннадій Зубко презентував законопроект «Про Фонд енергоефективності». Зокрема він зазначив:«Ми повинні витрачати гроші не на субсидії, які акумулюють бідність, а в енергетичну безпеку», – Для цього парламентарії повинні внести зміни в законодавство, а міжнародні партнери виділити більше 3,5 мільярдів гривень. Як припускають експерти, якщо Фонд повноцінно запрацює, з часом бюджетні кошти, що виділяються на субсидії, перенаправляють в Фонд, а держава буде економити мільярди гривень, скоротивши імпорт газу.

Щорічно на потреби населення в Україні спалюють 18 млрд кубометрів газу. Власний видобуток потреби країни не покриває, газ доводиться імпортувати. Наступного року кожна тисяча кубометрів блакитного палива буде коштувати 245 доларів.

Єдиний вихід у цій ситуації, як запевняють аналітики і спеціалісти, це скоротити споживання. В разі створення Фонду енергоефективності і реалізації запланованих в його діяльності програм, загальний обсяг економії газу передбачається на рівні 11 млрд кубометрів. Це дуже велика сума коштів, яка витрачається на обігрів неенергоефективних будинків.

Більшість будівель, в яких було проведено аудит, відповідали найнижчим показникам класів енергоефективності «Е» і «F». Це означає, що ці будинки витрачають «даремно» більше половини тепла – воно йде через стіни, вікна, шви, дах. Якщо провести термомодернізацію, можна витрачати близько 50% менше Гкал тепла, а значить – в 1,5 рази менше платити. Якщо все житлові будівлі пройдуть термомодернізацію, Україна повинна заощаджувати 9 млрд кубометрів газу, а це означає, що газ не доведеться купувати за кордоном, що допоможе стабілізувати курс гривні.

«З точки зору платіжного балансу імпорт газу – погано. Ми купуємо газ у валюті, тиснемо на гривню і платіжний баланс. За рік це 25 мільярдів гривень. При цьому, якщо б Україна досягла рівня енергоефективності Польщі і відмовилася від імпорту газу, добробут українців можна було б збільшити в 3,5 рази” – впевнений заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський

За словами віце-прем*єра Геннадія Зубка, саме “Фонд енергоефективності” і є тим інструментом, який дозволить скоротити енергоспоживання. Для початку його діяльності з бюджету України в Фонд направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський союз.

Як це працюватиме в 2017 році:

Грошима з Фонду зможе скористатися будь-яка сім’я вже в квітні наступного року. Бажаючі взяти кредит для проведення енергоефективних заходів зможуть звернутися в технічний офіс Фонду для отримання відповідного для їхнього будинку типового рішення. Потім самостійно вибрати банк, з яким вони бажають співпрацювати, визначитися з компанією-виконавцем послуг і за результатами впровадження заходів провести аудит, який засвідчить підвищення класу енергоефективності будинку. Після цього у споживачів буде можливість отримати компенсацію в розмірі до 50% від суми кредиту. Чим вище клас енергоефективності – тим більше компенсація.

«Продукти Фонду групувалися на дві категорії: для приватних і багатоквартирних будинків. Вони також діляться по складності. Представлені два простих пакета з базовими речами (заміна вікон, лічильники, ІТП, тобто найпростіші заходи) з економією в 15%, також є пакети з повною Термосанацією будинків, там результат оцінювався в районі 50% » – зазначають експерти і фахівці.

Річний обсяг ринку енергоефективності – 10 мільярдів гривень, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць – дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок.

Отримати субсидію буде складніше

За прогнозами Мінсоцполітики, в Україні після підвищення тарифів, субсидію буде отримувати кожна друга українська родина. З початку цього року на субсидії було закладено суму 41 млрд грн, а на кінець року вона виросла вже до 52 млрд гривень. А справжній ціновий шок відбудеться в опалювальний сезон, в якому, за прогнозами Мінсоцполітики,  кількість субсідіантів може вирости до 7-9 млн, а сума субсидій – до 80 млрд грн. Це є виличезним навантаженням на бюджет. Потенціал економії на субсидії – 25 млрд грн, розповідають експерти. Згідно з попередніми оцінками, якщо Фонд запрацює, щорічно можна буде економити на субсидіях 5 млрд грн. Наступного року мінімальна зарплата в Україні виросте до 3200 гривень і тим українцям, які отримували мінімалку, в кінці опалювального сезону розмір субсидії перерахують.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто