Комуналка по-новому. Що чекає українців в наступному році і як зміняться тарифи?

Україна стоїть на порозі створення ринку енергоефективності, який, як упевнені експерти, дозволить провести масштабну термомодернізацію житла і дати поштовх у питаннях економії енергоносіїв та прозорості тарифоутворення.

28_main

Питання створення “Фонду енергоефективності” вже давно назріло в Україні і кілька місяців тому віце-прем’єр Геннадій Зубко презентував законопроект «Про Фонд енергоефективності». Зокрема він зазначив:«Ми повинні витрачати гроші не на субсидії, які акумулюють бідність, а в енергетичну безпеку», – Для цього парламентарії повинні внести зміни в законодавство, а міжнародні партнери виділити більше 3,5 мільярдів гривень. Як припускають експерти, якщо Фонд повноцінно запрацює, з часом бюджетні кошти, що виділяються на субсидії, перенаправляють в Фонд, а держава буде економити мільярди гривень, скоротивши імпорт газу.

Щорічно на потреби населення в Україні спалюють 18 млрд кубометрів газу. Власний видобуток потреби країни не покриває, газ доводиться імпортувати. Наступного року кожна тисяча кубометрів блакитного палива буде коштувати 245 доларів.

Єдиний вихід у цій ситуації, як запевняють аналітики і спеціалісти, це скоротити споживання. В разі створення Фонду енергоефективності і реалізації запланованих в його діяльності програм, загальний обсяг економії газу передбачається на рівні 11 млрд кубометрів. Це дуже велика сума коштів, яка витрачається на обігрів неенергоефективних будинків.

Більшість будівель, в яких було проведено аудит, відповідали найнижчим показникам класів енергоефективності «Е» і «F». Це означає, що ці будинки витрачають «даремно» більше половини тепла – воно йде через стіни, вікна, шви, дах. Якщо провести термомодернізацію, можна витрачати близько 50% менше Гкал тепла, а значить – в 1,5 рази менше платити. Якщо все житлові будівлі пройдуть термомодернізацію, Україна повинна заощаджувати 9 млрд кубометрів газу, а це означає, що газ не доведеться купувати за кордоном, що допоможе стабілізувати курс гривні.

«З точки зору платіжного балансу імпорт газу – погано. Ми купуємо газ у валюті, тиснемо на гривню і платіжний баланс. За рік це 25 мільярдів гривень. При цьому, якщо б Україна досягла рівня енергоефективності Польщі і відмовилася від імпорту газу, добробут українців можна було б збільшити в 3,5 рази” – впевнений заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський

За словами віце-прем*єра Геннадія Зубка, саме “Фонд енергоефективності” і є тим інструментом, який дозволить скоротити енергоспоживання. Для початку його діяльності з бюджету України в Фонд направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський союз.

Як це працюватиме в 2017 році:

Грошима з Фонду зможе скористатися будь-яка сім’я вже в квітні наступного року. Бажаючі взяти кредит для проведення енергоефективних заходів зможуть звернутися в технічний офіс Фонду для отримання відповідного для їхнього будинку типового рішення. Потім самостійно вибрати банк, з яким вони бажають співпрацювати, визначитися з компанією-виконавцем послуг і за результатами впровадження заходів провести аудит, який засвідчить підвищення класу енергоефективності будинку. Після цього у споживачів буде можливість отримати компенсацію в розмірі до 50% від суми кредиту. Чим вище клас енергоефективності – тим більше компенсація.

«Продукти Фонду групувалися на дві категорії: для приватних і багатоквартирних будинків. Вони також діляться по складності. Представлені два простих пакета з базовими речами (заміна вікон, лічильники, ІТП, тобто найпростіші заходи) з економією в 15%, також є пакети з повною Термосанацією будинків, там результат оцінювався в районі 50% » – зазначають експерти і фахівці.

Річний обсяг ринку енергоефективності – 10 мільярдів гривень, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць – дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок.

Отримати субсидію буде складніше

За прогнозами Мінсоцполітики, в Україні після підвищення тарифів, субсидію буде отримувати кожна друга українська родина. З початку цього року на субсидії було закладено суму 41 млрд грн, а на кінець року вона виросла вже до 52 млрд гривень. А справжній ціновий шок відбудеться в опалювальний сезон, в якому, за прогнозами Мінсоцполітики,  кількість субсідіантів може вирости до 7-9 млн, а сума субсидій – до 80 млрд грн. Це є виличезним навантаженням на бюджет. Потенціал економії на субсидії – 25 млрд грн, розповідають експерти. Згідно з попередніми оцінками, якщо Фонд запрацює, щорічно можна буде економити на субсидіях 5 млрд грн. Наступного року мінімальна зарплата в Україні виросте до 3200 гривень і тим українцям, які отримували мінімалку, в кінці опалювального сезону розмір субсидії перерахують.

 

Залишити відповідь