Меморіал обіцяють доробити

1430987239_102_7716

До 9 травня обіцяють повністю завершити реконструкцію стели і прибрати будівельні риштовання.
– На 98% роботи на цьому етапі реконструкції вже завершені (станом на 5 травня 2015 р. – авт.). Там лише дах стели залишився, – зазначив у розмові з кореспондентом «КП» заступник міського голови Геннадій Музика. – До 9 травня маємо встигнути.Нагадаємо, на цьому етапі робіт будівельники виклали з граніту центральну алею до Вічного вогню, привели до ладу саму скульптурну композицію, почистили каміння. Але більшість грошей і роботи пішло на реконструкцію стели – мармурового фасаду, на фоні якого стоїть пам’ятник. Стелу ремонтували за новою сучасною технологією – вентильованою системою укладання плитки. Тобто плитку укладали на спеціальні алюмінієві конструкції всередині стели, що має збільшити і термін служби, і стійкість до складних погодних умов.
На завершення цього етапу реконструкції меморіалу «Вічно живим» з міського бюджету було виділено 2,5 млн грн. Але якщо сам пам’ятник причепурили, то площа біля меморіалу й елементи благоустрою навколо подекуди залишились, здається, ще з радянських часів.
– Ми завершили тільки цей етап. Але і далі будемо освоювати кошти, реконструкція триватиме, бо вона необхідна. Про оновлений меморіал «Вічно живим» мріяв і Олег Бабаєв, – сказав Геннадій Музика.
За його словами, далі роботи проводитимуться також поетапно: від центру композиції до її крайніх меж, від постаменту до лав і ліхтарів навколо площі.
Нагадаємо, у загальному проекті реконструкції меморіалу «Вічно живим» передбачена повна заміна тротуарної плитки на площі, заміна гранітних лавочок з правого боку на клумби з квітами. Поруч хочуть поставити гарні ковані лави на кшталт тих, які встановили у сквері ім. О. Бабаєва.
Колишній фонтан із басейном, який ще було названо «Озером сліз», передбачено перетворити на яскраву клумбу. За задумом Олега Бабаєва, це мала бути «багата клумба з червоно-білими квітами». Такі ж квітники планувалося розбити і праворуч замість «не дуже урочистих» ялівцевих кущиків, які нині там ростуть. Відновлення фонтана, на жаль, не планується.
– Фонтан – справа вельми витратна, – говорить Геннадій Музика. – Для його облаштування потрібен окремий проект. Побудувати його дорого, а утримувати впродовж року ще дорожче. Місто не потягне.
А ось чи матиме скульптурна композиція обіцяне постійне нічне підсвічування? Геннадій Музика запевняє, що так, але не знає коли.

Загальна вартість реконструкції меморіалу «Вічно живим» після всіх перерахунків може обійтися місту в кругленьку суму – 9,5 млн грн. Перший мільйон було виділено ще у 2012 р., у 2013-му роботи призупинились через проблеми з виплатами, і лише віднедавна були продовжені.

Шталаг № 346
Меморіалу «Вічно живим» всього 42 роки, його відкрили у 1973 р. на честь 30-річчя звільнення Кременчука від окупантів. Скульптурна композиція – це фігури сімох людей, по центру – скульптура військовополоненого лікаря зі шталагу № 346 Кременчука.
Шталаг – скорочена назва (від нім. Stammlager) концентраційних таборів німецького Вермахту для військовополонених з рядового складу під час Другої світової війни. Таких шталагів у Кременчуці було створено 9. Неподалік нинішнього меморіалу «Вічно живим» був найбільший табір (на кінець 1941 р. там перебувало 22 776 військовополонених). В цьому таборі щодоби помирало близько 50 осіб. Проведені вже після визволення Кременчука розкопки братських могил показали, що за період з 9 вересня 1941 р. по 29 вересня 1943 р. на території концтаборів було знищено понад 60 тис. військовополонених і 37 тис. цивільних громадян. У 1943 р. на момент звільнення міста від фашистів зі 115 тис. довоєнного населення Кременчука залишилося всього 18 тис. мешканців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто