Меморіал обіцяють доробити

1430987239_102_7716

До 9 травня обіцяють повністю завершити реконструкцію стели і прибрати будівельні риштовання.
– На 98% роботи на цьому етапі реконструкції вже завершені (станом на 5 травня 2015 р. – авт.). Там лише дах стели залишився, – зазначив у розмові з кореспондентом «КП» заступник міського голови Геннадій Музика. – До 9 травня маємо встигнути.Нагадаємо, на цьому етапі робіт будівельники виклали з граніту центральну алею до Вічного вогню, привели до ладу саму скульптурну композицію, почистили каміння. Але більшість грошей і роботи пішло на реконструкцію стели – мармурового фасаду, на фоні якого стоїть пам’ятник. Стелу ремонтували за новою сучасною технологією – вентильованою системою укладання плитки. Тобто плитку укладали на спеціальні алюмінієві конструкції всередині стели, що має збільшити і термін служби, і стійкість до складних погодних умов.
На завершення цього етапу реконструкції меморіалу «Вічно живим» з міського бюджету було виділено 2,5 млн грн. Але якщо сам пам’ятник причепурили, то площа біля меморіалу й елементи благоустрою навколо подекуди залишились, здається, ще з радянських часів.
– Ми завершили тільки цей етап. Але і далі будемо освоювати кошти, реконструкція триватиме, бо вона необхідна. Про оновлений меморіал «Вічно живим» мріяв і Олег Бабаєв, – сказав Геннадій Музика.
За його словами, далі роботи проводитимуться також поетапно: від центру композиції до її крайніх меж, від постаменту до лав і ліхтарів навколо площі.
Нагадаємо, у загальному проекті реконструкції меморіалу «Вічно живим» передбачена повна заміна тротуарної плитки на площі, заміна гранітних лавочок з правого боку на клумби з квітами. Поруч хочуть поставити гарні ковані лави на кшталт тих, які встановили у сквері ім. О. Бабаєва.
Колишній фонтан із басейном, який ще було названо «Озером сліз», передбачено перетворити на яскраву клумбу. За задумом Олега Бабаєва, це мала бути «багата клумба з червоно-білими квітами». Такі ж квітники планувалося розбити і праворуч замість «не дуже урочистих» ялівцевих кущиків, які нині там ростуть. Відновлення фонтана, на жаль, не планується.
– Фонтан – справа вельми витратна, – говорить Геннадій Музика. – Для його облаштування потрібен окремий проект. Побудувати його дорого, а утримувати впродовж року ще дорожче. Місто не потягне.
А ось чи матиме скульптурна композиція обіцяне постійне нічне підсвічування? Геннадій Музика запевняє, що так, але не знає коли.

Загальна вартість реконструкції меморіалу «Вічно живим» після всіх перерахунків може обійтися місту в кругленьку суму – 9,5 млн грн. Перший мільйон було виділено ще у 2012 р., у 2013-му роботи призупинились через проблеми з виплатами, і лише віднедавна були продовжені.

Шталаг № 346
Меморіалу «Вічно живим» всього 42 роки, його відкрили у 1973 р. на честь 30-річчя звільнення Кременчука від окупантів. Скульптурна композиція – це фігури сімох людей, по центру – скульптура військовополоненого лікаря зі шталагу № 346 Кременчука.
Шталаг – скорочена назва (від нім. Stammlager) концентраційних таборів німецького Вермахту для військовополонених з рядового складу під час Другої світової війни. Таких шталагів у Кременчуці було створено 9. Неподалік нинішнього меморіалу «Вічно живим» був найбільший табір (на кінець 1941 р. там перебувало 22 776 військовополонених). В цьому таборі щодоби помирало близько 50 осіб. Проведені вже після визволення Кременчука розкопки братських могил показали, що за період з 9 вересня 1941 р. по 29 вересня 1943 р. на території концтаборів було знищено понад 60 тис. військовополонених і 37 тис. цивільних громадян. У 1943 р. на момент звільнення міста від фашистів зі 115 тис. довоєнного населення Кременчука залишилося всього 18 тис. мешканців.

Залишити відповідь