Побували на козаччині

клас, поїздка в чигирин (21)

11-Б клас зі школи № 1 відвідав місця козацької слави на Черкащині. Такий подарунок перед випускним учням – переможцям цьогорічного проекту «Ми – клас!», зробив Всеукраїнський благодійний фонд «Джерело Дніпра», Почесним Президентом якого є Володимир Матицин.Проект для школярів «Ми – клас!» ВБФ «Джерело Дніпра» спільно з ГО «Рідне місто» проводить уже багато років поспіль. А цьогоріч він був присвячений темі любові до України. 11-Б зі школи № 1 не словом, а ділом довів свій патріотизм: брав участь у багатьох акціях на підтримку воїнів АТО та переселенців, плів маскувальні сітки для бійців, збирав теплий одяг та книжки для дітей з інтернатів, чиї батьки загинули під час бойових дій на Донеччині.

клас, поїздка в чигирин (7)

– Обрати переможця проекту було нелегко, але впевнені, що виграв гідний клас. І оскільки для одинадцятикласників це останній рік навчання, бажаємо молоді обрати вірний шлях у дорослому житті і зберегти ту дружбу, котра в них є, – привітали переможців організатори проекту. А нагородою для 11-Б стала подорож на Черкащину, в місця, де й досі жива козацька слава: Чигирина та Суботова.

клас, поїздка в чигирин (6)

Молодь дізналася, що слово «Чигирин» походить від імені Чигир. Так звали хлопця, котрий всупереч волі батьків одружився з іноземкою та оселився на горі, на котрій пізніше стояв замок Хмельницького. А ще школярам розповіли про підземні потаємні козацькі ходи, котрі сполучали Чигирин із сусідніми містами. Завдяки цим комунікаціям козаки ховалися від ворогів та могли зникнути в одному місці та з’явитися в іншому – так з’явилося висловлювання «мов крізь землю провалився». Коли замок був зруйнований, то козаки заховали в глибині Замкової гори все золото Хмельницького та наклали на нього такі потужні закляття, що скарб і досі не можуть знайти.

клас, поїздка в чигирин (27)

Школярі дізналися, що Іллінська церква в Суботові будувалася як фортеця – мала бійниці та дуже товсті стіни. Дзвіниця біля неї тривалий час була дерев’яною й у випадку нападу ворогів козаки її підпалювали – це створювало вогняну перешкоду для агресорів, присвічувало вночі та було сигналом для ближніх міст, що на Суботов напали.

клас, поїздка в чигирин (24)

На території маєтку Богдана Хмельницького в Суботові учні та школярі спробували воду з унікальної криниці – в її воді, окрім срібла, є ще й селен. Існувала легенда, що жінка, котра питиме цю воду, народить двійню. За словами екскурсовода, існують навіть історичні документи, котрі це підтверджують, наприклад, дружина Тиміша, старшого сина Богдана Хмельницького, народила двійню.

Кременчужани також побували у Свято-Троїцькому Мотронівському жіночому монастирі та були вражені 1100-річним дубом Максима Залізняка в Холодному Яру. Як розповіли школярам, щороку за допомоги альпіністів дерево обробляють хімікатами від шкідників. З цієї причини відвідувачів до патріарха Чорного лісу не пускають, та й просто – аби вони не шкодили дереву, адже двоє старезних дерев (Дуб-син та Дуб-внук) уже всохли. Дуб-дід же й досі живе і кожної весни на ньому з’являється листя – це відбувається пізніше за усі інші дуби і лише на верхівці.

клас, поїздка в чигирин (37)

Школярам розповіли страшну історію мешканців хутора Буда біля Холодного Яру – дітей, жінок та старих людей, котрі в 1943 р. не видали партизанів. Окупанти зібрали всіх хуторян та розстріляли – вижили лише двоє діток, котрих мама потайки кинула до льоху. Схиливши голови, учні та вчителі вшанували пам’ять загиблих.

Додому поверталися вже надвечір. Стомлені, але переповнені емоціями й враженнями, що залишаться як спогади про останню спільну подорож у шкільному житті.

маша (40)

Марія, учениця 11-Б класу:

– У Чигирині я була маленькою, тепер же подивилася новим поглядом. Цей раз там побачила багато людей у вишиванках, у костюмах – це справило дуже сильне враження. Навіть коли ми побачили це дерево… Ми ніколи в житті такого не бачили!

яна (39)

Яна, учениця 11-Б класу:

– Я дуже вражена цими історичними місцями, дуже рада була побувати тут. Було цікаво пізнати людей та будівлі.

психолог

Ольга Андрейко, шкільний психолог:

– Нас навчають у школі історії, різним наукам, але ця інформація приходить не за нашого бажання, тому вона й не є такою ефективною. Коли ж ти сам свідомо збираєш усі ці знання – ти пишаєшся своєю Батьківщиною. Я переживала сьогодні неймовірне піднесення патріотизму. Сподіваюся, що це відчували і діти. Тож добре, що є такі організації, як Фонд «Джерело Дніпра» та «Рідне місто», котрі надають дітям можливість розвиватися і краще пізнавати Україну.

Класуха

Ольга Пащенко, класний керівник 11-Б класу:

– Я думаю, що діти заслужили цю поїздку. Вони брали участь у багатьох проектах «Рідного міста», здобували перемогу, наприклад, екскурсію на «Ізумруд». Тож ми вдячні «Рідному місту» та «Джерелу Дніпра» за можливість дізнаватися щось нове та проявляти себе.

 

 

Текст і фото: Дмитро Малишко.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто