Тотальне перейменування

DSCF3762

У Кременчуці потрібно перейменувати півміста. Більшість міських вулиць має назви, так чи інакше пов’язані з радянським періодом та комуністичними діячами. Всі вони підпадають під заборону, виходячи з Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», ухваленого 9 квітня Верховною  Радою.

Нові назви – це реально

Одну з перших спроб перейменування вулиць у Кременчуці здійснили у 1998 р., коли вул. Радянській запропонували присвоїти ім’я В’ячеслава Чорновола. Спроба провалилась через потужний спротив комуністів. Торік були наміри активістів «Євромайдану»  перейменувати вул. Першотравневу і вул. Леніна на вул. Героя Небесної сотні Ігоря Сердюка та вул. Героїв Майдану, але їх пропозиція не була підтримана в мерії. Основна причина – чималі фінансові витрати, пов’язані з перейменуванням, та неабиякий клопіт для мешканців, які мешкають на цих вулицях.

Утім, були в нашому місті й успішні спроби перейменування вулиць, здійснені в період Незалежності України. Зокрема наприкінці 1990-х рр. вул. Сільськогосподарську назвали на честь загиблого у Києві журналіста і народного депутата, нашого земляка Вадима Бойка, вул. Карла Лібкнехта за ініціативи вагонзаводу була названа на честь колишнього керівника підприємства Івана Приходька. Щоправда, в останньому випадку всі витрати, пов’язані з перейменуванням, взяв на себе КВБЗ. Процес перейменування тривав років 5. Але зараз багато крюків’ян вже і не пам’ятають, що колись їх головна вулиця мала складну для вимови назву – вул. Карла Лібкнехта.

Бюджет за все заплатить

Головним аргументом проти перейменування вулиць завжди називають клопоти з переоформленням документів, пов’язаних зі зміною адрес, і необхідність фінансових витрат. Так, фінансові витрати є, і вони лягають передусім на міський бюджет. Адже потрібно буде виготовити нові покажчики на кожен будинок (в обов’язковому порядку єдиного зразка та зі світловідбиваючим ефектом) і дорожні знаки. За підрахунками чиновників Київської адміністрації, кожен покажчик обійдеться приблизно в 1000 грн, дорожній знак майже втричі дорожчий. На додачу ще потрібні кошти на встановлення покажчиків і знаків.

Якщо керуватись цими розрахунками, перейменування вул. Карла Маркса у Кременчуці, де розташовані близько 30-ти будинків і потрібні, наприклад, 10 дорожніх знаків, обійдеться міському бюджету в 100-120 тис. грн. І це лише одна, відносно невелика вулиця.

Щоправда, громадські експерти в тій же столиці одразу ж провели свої підрахунки і повідомили: чиновники завищують вартість перейменування втричі. Так, київська ГО «Публічний аудит» порахувала: виготовлення покажчика, в тому числі світловідбиваючого (до 14-ти літер), коштує близько 280 грн, а вартість одного дорожнього знака в середньому становить 400 грн (інформація від 18.02.2015 р. – авт.). Та чи можна довіряти цим підрахункам – ще питання.

Громадянам немає причин хвилюватися

А ось громадянам, як і юридичним особам, в разі перейменування вулиці, на котрій розташовані їх об’єкти чи будинки, можна не хвилюватись. Юристи кажуть, що додатковими проблемами лякають, користуючись необізнаністю звичайних людей у тонкощах українського законодавства. Документи, які засвідчують право власності громадян або юридичних осіб на квартири та інші об’єкти нерухомого майна, залишаються чинними.

При здійсненні продажу або іншого відчуження такого нерухомого майна ці документи будуть замінюватися за загальною процедурою.

Що стосується реєстрації місця проживання (за старою термінологією – прописки), то чинним законодавством України взагалі не передбачено обов’язково змінювати штамп у паспорті у зв’язку зі зміною назви вулиці. Нова назва вулиці може з’явитись у паспорті, скажімо, тоді, коли людина змінила прізвище і через це йде змінювати документи.

Юридичні особи аналогічно зможуть змінити дані про назву вулиці в загальному порядку при внесенні змін до своїх установчих документів, пов’язаних зі зміною складу своїх учасників (засновників, власників), структури управління тощо.

Які вулиці можуть бути в Кременчуці?

Співробітники Міського краєзнавчого музею ще кілька років тому винесли свої  пропозиції щодо перейменування вулиць у Кременчуці. Зокрема пропонується відновити історичні назви.

Вул. 50 років СРСР – вул. Лоцманська, вул. Велика Набережна (історична назва).

Вул. 40 років Жовтня – вул. Богаєвського (доктор медицини, очолював лікарню), вул. Бульварна (історична назва).

Просп. 50 років Жовтня – просп. Нафтохіміків (дорога веде до НПЗ).

Вул. 60 років Жовтня – просп. Вернадського (видатний учений, який працював у Кременчуці).

Вул. Жовтнева –  вул. Музейна (розташований музей), вул. Петропавлівська (історична назва).

Вул. Пролетарська – вул. Привітна, вул. Зелено-Костянтинівська, вул. Столипінська (історичні назви).

Вул. Леніна – вул. козака Кременя, вул. Володимира Великого, вул. Героїв Майдану, вул. Катерининська (історична назва).

Вул. Карла Маркса – вул. Херсонська (історична назва).

Вул. Щорса –  вул. Бібліотечна (розташована найбільша бібліотека), вул. Олексіївська (історична назва).

Вул. Красіна – вул. Троїцька (історична назва).

Перейменування вулиці ФОТО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ця форма збирає ваше ім'я, адресу електронної пошти та вміст, щоб ми могли відстежувати коментарі, розміщені на сайті. Для отримання додаткової інформації перегляньте нашу політику конфіденційності, де ви отримаєте більше інформації про те, де, як і чому ми зберігаємо ваші дані.

В об’єктиві рідне місто