У парку Миру увічнять прізвища кременчуцьких праведників  

До 22 червня, Дня скорботи і вшанування памяті жертв Другої світової війни, в Кременчуці, в парку Миру, буде встановлено меморіальну дошку з прізвищами кременчужан, які рятували мирне населення й військовополонених  від розстрілів у часи окупації міста в 1941-1943 рр. Відповідну інформацію з цього приводу оприлюднив секретар міської ради Юрій Гриценко.

 Як пише сайт okrain.net.ua, за даними комісії, що розслідувала злочини німців у Кременчуці,  на підставі розповідей очевидців та колишніх військовополонених,  а також проведених розкопок могил на території поховання убитих німцями військовополонених,  за період окупації  Кременчука з 9 вересня 1941 р. по 29 вересня 1943 р., фашисти замучили і розстріляли понад 37 000 військовополонених та близько 20 000 цивільного населення.

Прохання про увічнення пам’яті кременчуцьких праведників висловили наші земляки, нині – мешканці Німеччини. А відповідно листа до мерії передали журналісти газети «Програми плюс».  Як пише видання, серед тих, чиї прізвища потрібно увічнити в історії міста, 8 жінок, котрі в період окупації рятували єврейське населення. А також кременчуцькі лікарі, зокрема, Тарас Жванія, який рятував військовополонених з концтабору, що знаходився на місці нинішнього стадіону «Політехнік». Серед незаслужено забутих – колишній бургомістр Кременчука на прізвище Синиця-Верховський, який рятував людей і, згідно з архівними даними, що є сьогодні у ФРН, був за це розстріляний, «бо примушував тодішнього священика змінювати людям  їхні імена та прізвища» .

Також, в ініціаторів увічнення пам’яті праведників є інформація про похідна група ОУН, яка діяла у Кременчуці в роки окупації і була розстріляна фашистами за порятунок людей.

Натомість, за даними газети, в Кременчуцькому краєзнавчому музеї інформації щодо праведників немає. Секретар Кременчуцької міської ради Юрій Гриценко зазначає, що для встановлення фактів працівники музею з зв’яжуться з архівами в Німеччині. Також, за словами пана Гриценка, він вже надав доручення адміністрації парку Миру визначити місце встановлення пам’ятної дошки з прізвищами рятівників людей. Відкриють її, ймовірно, 22 червня.

Залишити відповідь