Від Петріківської “кошачки” – в захваті!

_MG_1450Щоліта, по завершенні навчального року, учні кременчуцької дитячої художньої школи, вирушають на екскурсію до відомих мистецьких центрів України. Цьогоріч завдяки Всеукраїнському благодійному фонду «Джерело Дніпра» і його Почесному Президенту Володимиру Матицину юні художники  відвідали колоритну Петриківку, що славиться своїм розписом.

У Петриківці все квітне розписом: будинки, дитсадки і навіть вуличні паркани. Тут півні і жар-птахи розкривають свої крила, там зріє виноград, червоніє калина і цвітуть небачені чудо-квіти. Це містечко на Дніпропетровщині називають душею України, скарбницею  славетного козацького минулого. Адже Петриківський розпис, якому притаманні здебільшого рослинні мотиви, народився в 17 ст. Дивовижними орнаментами оздоблювали стіни хат, уже потім кожен набув свого значення: калина – символ України, зозуля або півень – символи часу, квіточки та гілки – любов та щастя. Але справжній петриківський розпис – дуже широке демократичне явище: можна малювати все – людей, риб, птахів, коней.

Про це кременчужани з цікавістю дізналися, побувавши в Центрі народного мистецтва «Петриківка» та в музеї декоративно-прикладного мистецтва. Тут наші юні митці на власні очі побачили справжні шедеври петриківських майстрів. І між іншим дізналися, що при малюванні майстри використовують не тільки традиційні інструменти художника, а й свої пальці, відбитками їх кінчиків створюють на картині ягоди й пелюстки квітів.

А розповідь про те, що петриківці малюють «кошачками» викликала неабияке пожвавлення та сміх екскурсантів. Виявилося, що пензлики для розпису виготовляються  з котячої шерсті, через це їх  і називають «кошачками». Аби виготовити такий пензлик, з кішкою проводяться дуже «серйозні дипломатичні переговори», щоб вона дозволила відстригти з- під лапки або з-під грудки трохи шерстки. За це киця, до речі, отримує смачний гонорар.

З Петриківськими кішками та котами дітям поспілкуватися не довелося, але всі, хто хотів, спробували створити розписний орнамент. У садибі  «Миколин хутір» для юних художників досвідчені майстри провели майстер-класи з розпису, ляльки-мотанки, писанки та гончарного мистецтва. Насправді «Миколин хутір» – це садиба-музей, що об’єднує осередки українського народного розпису, чудову природу, фольклор та безмежну гостинність. Садиба належить Миколі Деку, він член Союзу художників України. Стіни та стелі в хатах скрізь розписані, посеред двору строїть справжня українська піч, а хлопчаки надворі бігають в вишиванках та шароварах. Все пронизано національним колоритом і продумано до дрібниць. Після майстер-класів гостей з Кременчука запросили на розважальну програму з народними танцями. Звісно, що всі отримали море  задоволення. А надвечір утомлені, але щасливі поїхали додому, прихопивши з собою настрій і дух славного українського краю, втілений у власноруч створених роботах – картинах із петриківським розписом, ляльках-мотанках, писанках і гончарних  виробах.

ЮНЕСКО включив Петриківський розпис до Списку культурної спадщини світу.  Петриківка – перший представник від України, що отримав такий високий статус.

Кортить і самим навчитися

Катя СмаліусВіолетта Дика

Катя Смаліус та Віолетта Дика вже перейшли в третій клас художньої школи. Кажуть, що малюють щодня, але з технікою Петриківського розпису  донедавна не стикались.

– Перша уява, що так розписувати – дуже складно. Але це дуже красиво, тому сьогодні обов’язково спробуємо. Ми щасливі, що попали в Петриківку, – поділилися дівчати планами на екскурсію й упродовж дня їх  повністю виконали й навіть перевиконали.

Мрії здійснюються

Анастасія Зайцева

 

16-річна Анастасія Зайцева цього року закінчила навчання в художній школі. Дівчина любить акварельний живопис і, як зізнається, давно хотіла побувати в Петриківці:

– Ми навіть якось збирались класом поїхати, але не склалося. Я дуже рада, що ми нарешті отримали таку можливість.

Світлана Готвянська, викладач художньої школи:

– Екскурсія до Петриківки  – чудова, тому що це популяризація нашої культури, й актуальна, адже сьогодні патріотизм українців – на найвищому рівні. А передусім  Петрівка – це мистецький центр України, відвідування якого дуже корисне нашим учням. Завдяки Фонду «Джерело Дніпра» ми вже побували в  Устимівському дендропарку, Опішні,  Миргороді. Після таких подорожей наші діти, майбутні художники, зовсім по іншому дивляться на світ.

_MG_1579_MG_1450 _MG_1458 _MG_1491_MG_1565 _MG_1580 _MG_1585_MG_1459_MG_1461_MG_1499_MG_1478 _MG_1480 Хата в  Миколиному хутріПіч посеред двору в Миколиному хутріХата в Миколиному хутрі _MG_1636 _MG_1638 _MG_1648_MG_1642_MG_1389_MG_1393 _MG_1456_MG_1426_MG_1454_MG_1593_MG_1509

Залишити відповідь